Bugün sizlere günlük yaşamda çok işinize yarayacak bir çözümden söz edeceğim. NFC ile mobil ödeme. Markete gittiniz ve alışverişinizi tamamlayıp kasaya yöneldiniz. Ödeme yapmanız istendiğinde elinizi cüzdana atıp kartı vermek; ödeme için istenen şifreyi girmek, onay beklemek ve tekrar kartı cüzdana, cüzdanı da cebe koymak arasında süregelen klasik bir trafik içindesiniz. Eğer siz de herkes gibi sıradan biriyseniz, sorun yok ama alternatif ve pratik bir yöntem arıyorsanız çözümü son derece basit. Elinizde duran telefon!

NFC ile mobil ödeme günlük yaşantımızda elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonların bilinen ancak birçok kullanıcının nasıl kullanacağını bilmediği bir yöntemdir. NFC ile mobil ödeme nasıl yapılır sorusunun yanıtına başlamadan önce NFC nedir konusuna biraz değinmek istiyorum.

1) NFC nedir?

NFC, düşük bant genişliğine sahip olan, Bluetooth ve Wi-Fi gibi teknolojilerden zayıf çalışan ve çok kısa mesafe (yaklaşık 4 cm aralıkta) ile kullanılabilen bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Açılımı Near Field Comminucation, Türkçesi ise Yakın Alan İletişimi olan NFC teknolojisi, temel olarak bu teknolojiye sahip cihazların kısa mesafede birbiri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlar.

Birçok ödeme uygulaması NFC ile mobil ödeme özelliğini kullanmanıza imkân sağlar. Bankanızın mobil bankacılık uygulamasını veya kredi kartı uygulamanızı Google Play‘de veya telefonunuzdaki Play Store   uygulamasında  bulabilirsiniz.

2) Nasıl kullanabilirim?

Genel hatları ile NFC nedir sorusunun yanıtını anladığımıza göre şimdi gelelim asıl olaya. İlk aşama olarak cep telefonumuzda NFC özelliğini aktif duruma getirmeniz gerekiyor.

2.1) NFC özelliğini aktifleştirme

Cep telefonunuzun NFC özelliğini aktifleştirmek ve NFC ile mobil ödeme işlemine hazırlamak için Android işletim sistemli cihazınızda aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor:

  • Cihazınızın Ayarlar   uygulamasını  açın.
  • Bağlı cihazlar’a dokunun.
  • NFC’yi açın.

Telefonunuzun ayarlar ekranında NFC sekmesini görmüyorsanız cihazınız NFC özellikli değildir. Bu durumda, dokundur ve öde yöntemini kullanamazsınız.

2.2) Mobil uygulama ayarları

Bankanızın mobil uygulamasını Play Store   üzerinden cep telefonunuza indirdiniz, giriş yaptınız ve gerekli ayarları yapmak için artık hazırsınız. Mobil uygulama ayarlarında genel hatlar hep aynı olsa da bankalar ayarları farklı başlıklar altında sunabilmektedir. Bugün sizlere Akbank ve İş Bankası mobil ödeme ayarlarından söz edeceğim.

2.2.1) Akbank mobil temassız ödeme ayarları

Akbank mobil uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz:

  • Akbank Direkt Mobil’e giriş yaparak Akbank Direkt Öde adımı altındaki Kart Ekle işlemini seçin.
  • Kartlarınız arasından ödemenizde kullanılacak kartı seçin ve onaylayın.
  • Kartınız tanımlandıktan sonra ödemenizi telefonunuzu pos cihazına yaklaştırarak temassız yapabilirsiniz.

Herhangi bir ek ücret veya komisyonun alınmadığı Akbank mobil ödemede kartın limiti doğrultusunda işlem gerçekleşiyor. Yapacağınız 90 TL altındaki işlemler için kart şifresi kullanılmadan, 90 TL üzerindeki işlemler için ise POS’a temassız ödemede kullanılan kartın şifresi tuşlanıyor. Yurtdışındaki bazı ülkelerde sadece 90 TL muadilinin altındaki işlemler temassız yapılabilmektedir. Bu nedenle ülke bazlı düzenlemeler nedeniyle temassız işlem limitleri daha az olabilmektedir.

2.2.2) İş Bankası mobil temassız ödeme ayarları

İş Bankası üzerinden cep telefonunuzla hızlı ve kolay şekilde NFC mobil ödeme gerçekleştirebilmek için bankanın sunduğu Maximum Mobil uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Adım 1)

 

Adım 2)

 

Adım 3)

 

Adım 4)

 

Adım 5)

 

Adım 6)

 

Adım 7)

 

Adım 8)

 

ve son olarak;

 

Yukarıda belirttiğim ayarları bir defaya mahsus olmak üzere tamamladıktan sonra artık NFC ile mobil ödeme işlemine hazırsınız. Bundan böyle yapmanız gereken şey son derece basit:

Ödeme yapacağınız kasiyere temassız ödeme yapmak istediğinizi belirtin, cep telefonunuzun kilit ekranını açın ve telefonunuzu pos cihazına 2 santimetre kadar yaklaştırın. Onay sesini duydunuz ve ödeme tamamlandı.

Ne menüden bir uygulama açmaya ne şifre girmeye ne de cüzdan karıştırmaya gerek yok.

NFC ile mobil ödeme konusunun yanı sıra Android Uygulama İzinleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımı da ayrıca okumanızı öneririm.

Bir başka makalede daha görüşmek üzere keyifli günler diliyorum…

 

 

Siteyi desteklemek ve çevrenize yardımcı olmak için lütfen aşağıdaki butonlardan dilediğinizi kullanarak içeriği paylaşın:

4 yorum

Serdar · 31 Ağustos 2019 23:46 tarihinde

Tarif ettiğin şekilde telefonuma sorunsuz olarak nfc tanımladım. Ödemelerde bayağı işime yaradı çok teşekkür ederim.

ferhat durdu · 15 Temmuz 2019 22:46 tarihinde

akbank direkt mobil uygulama da nfc ile kart nasil tanimlayabilirim.

    Mustafa · 17 Temmuz 2019 14:28 tarihinde

    Yukarıda akbank ile ilgili olan bölümü oku detaylar orada.

hakan · 31 Ocak 2019 23:58 tarihinde

Ankara metro ulaşımı nfc tanımlama için güzel içerik. Adımları takip ederek nfc ile ilk metro deneyimini gerçekleştirdim bu yüzden bilgiyi alıp kaçmak yerine nezaketen teşekkür etmek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir