Bilgisayarınızdan sildiğiniz bir dosyayı geri getirmeniz mi gerekiyor? Doğru yerdesiniz! Aşağıda belirttiğim adımları takip ederek silinen dosyaları geri getirme veya silinen fotoğrafları geri getirme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde silinen dosyaları geri getirme işlemi için birçok yazılım mevcut ancak ben size kullanımı son derece kolay ve etkili sonuçlar alabileceğiniz Recover My Files adlı programdan söz edeceğim.

Recover My Files programı ile silinen dosyaları geri getirme işlemi için öncelikle programı bilgisayarınıza kurun. Yazılımın sitesine buraya tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

Silinen dosyaları kurtarmak için bilgisayarınıza kurduğunuz Recover My Files programını ilk çalıştırdığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız:

 

 

Programın ilk aşamasında iki seçenek ile karşılaşıyoruz. Sol tarafta kırmızı daire ile belirttiğim “Recover Files” alanında kaybolan veya geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer seçenek olan “Recover Drive” alanında ise yanlışlıkla format atılan diskten veri kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk seçenek olan “Recover Files” alanına tıklayarak aşağıdaki pencerenin açılmasını sağlıyoruz:

 

 

Yukarıda yer alan aşamada program bize hangi sürücüden veri kurtarmak istediğimizi soruyor. Veri kurtarma işlemini gerçekleştireceğiniz diski seçin ve “Next” butonu ile aşağıda belirttiğim ekranın açılmasını sağlayın:

 

 

Sürücü seçiminin ardından program karşımıza iki seçenekli bir ekran sunuyor. Biz bu aşamada kırmızı alan içerisinde belirttiğim alt taraftaki “Silinen dosyaları ara, ardından “Kayıp Dosya” türlerini ara” seçeneğini tıklayıp “Next” butonu ile aşağıdaki ekranın açılmasını sağlıyoruz:

 

 

Şimdi sırada yukarıda belirtildiği üzere hangi dosya türlerini kurtarmaya çalıştığımızı belirteceğiz. Silinen dosyanızı listeden işaretleyin ve “Start” butonu ile veri kurtarma sürecini başlatın. Diskin boyutuna ve kurtarılacak olan dosya türlerinin sayısına göre bu işlem birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. İşlem tamamlanınca aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız:

 

 

Yukarıdaki ekranda silinen dosyaları göreceksiniz. İşaretlediğim üzere geri getirilmesini istediğiniz dosyaları seçin ve sol üst tarafta yer alan “Save” butonu ile kaydetme işlemine geçin. Butona tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız:

 

 

Yukarıdaki ekranda belirttiğim “Browse” butonu ile kurtarılmasını istediğiniz verilerin nereye kaydedileceğini belirtin. Burada dikkat etmeniz gereken husus, kurtarılacak olan veri ile kaydedilecek olan sürücünün aynı olmaması. Yani “C:\” sürücüsünden bir veri kurtarma işlemi gerçekleştiriyorsanız, kaydedilecek olan sürücüyü “D:\” olarak seçmelisiniz. Sürücü seçiminin ardından “OK” butonuna tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız:

 

 

Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere silinen ve geri getirilmesini istediğiniz dosyalar kurtarılmaya başladı. İşlem tamamlandığında, kaydedilmesini istediğiniz yerde sizi bekliyor olacaklar.

Kalın sağlıcakla!..

Siteyi desteklemek ve çevrenize yardımcı olmak için lütfen aşağıdaki butonlardan dilediğinizi kullanarak içeriği paylaşın:

1 yorum

hakan · 31 Ocak 2019 23:55 tarihinde

Bilgiyi alıp kaçmak yerine teşekkür etmek istedim. Yanlışlıkla sildiğim fotoğrafları kurtardım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir