Cep telefonlarının unutulan ekran kilidi şifreleri bazen kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor. Bugün, cep telefonu ekran şifresi nasıl kırılır sorusundan kurtulabileceğiniz birtakım yöntemlerden söz edeceğim ancak bu konuya ilişkin sizlere birtakım bilgiler aktarırken tüm bu yöntemleri yasal olarak, kendinize ait olan cihazınız üzerinde gerçekleştirmeniz gerektiğini de önemle hatırlatmak isterim.

Veriye erişimin oldukça önemli hale geldiği günümüzde, sahip olunan verinin korunması da artık bir o kadar önemli. Eğer bu konuda herhangi bir fikriniz yoksa “Android uygulama izinleri hakkında bilmeniz gerekenler” başlıklı yazımı okumanızı ayrıca tavsiye ederim. Verilerin yoğun olarak barındırıldığı ortamlardan biri şüphesiz cep telefonları. Bu konuda üçüncü şahısların kişisel verilere erişimini engellemek amacıyla birtakım farklı güvenlik önlemleri var olsa da kullanıcıların tercihleri arasında genellikle desen, şifre veya pin kodu yer alıyor. Kimi zaman pek önemsenmeden tanımlanan bu güvenlik araçları bazen kullanıcıların başına bela olabiliyor ve o klasik soru gündeme geliyor: Cep telefonu ekran şifresi nasıl kırılır?

Cep telefonu ekran şifresi kırma konusunda Android kullanıcıları için bugün dört farklı yöntemden söz edeceğim:

1) Android Device Manager ile şifre değiştirme

Özellikle çalınan veya kaybedilen cihazları bulma ve içindeki verileri uzaktan silme amacıyla kullanıma sunulan Android Device Manager, içerisinde barındırdığı ekran kilitleme özelliği ile unutulan ekran şifreleri için kullanışlı bir çözüm sunuyor. Bu yöntemle ekran şifrenizi yenilemek için öncelikle buraya tıklayarak ilgili ekranı açın.

Telefonunuzu kurduğunuz zaman tanımladığınız Google hesap bilgileriyle giriş yapacağınız bu ekranın ardından, açılan sayfada işlem yapmak istediğiniz cihazı seçince aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Yukarıdaki görselde bulunan “Kilitle” butonuna tıkladığınızda ise aşağıdaki ekranı göreceksiniz:

Yukarıda gördüğünüz üzere ilgili alanlara şifrenizi tanımladığınızda sistem cep telefonu ekranında yer alan mevcut şifreyi değiştirerek ekrana erişmemize izin verecektir.

2) Samsung “Mobil Cihazımı Bul” Servisi ile şifre değiştirme

Android Device Manager çözümüne benzer bir hizmet sunan Samsung Mobil Cihazımı Bul Servisi için buraya tıklayarak açılan sayfada Samsung hesabınızla oturum açın.  Bu işlemin ardından sol tarafta yer alan “Ekranımı Kilitle” butonuna tıklayın ve yeni pin kodu tanımladıktan sonra ekranın alt tarafında yer alan kilit butonuna tıklayın.

3) Ekrandaki “Deseni Unuttum” seçeneği ile şifre değiştirme

Eğer cihazınız Android 4.4 veya üzeri bir sürüme sahip ise 5 kez kilit açmayı denediğiniz zaman aşağıdaki gibi “30 saniye içinde tekrar deneyin” mesajı belirecektir.

Yukarıda beliren ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Deseni Unuttunuz mu?” seçeneğine dokunduğunuzda ise aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

Yukarıda görüntülenen ekranda ilgili alanlara Gmail kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra yeni şifreyi tanımlayabilirsiniz.

4) Fabrika ayarlarına dönerek şifre sıfırlama

Cihazınızda bulunan verilerin sizin için önemi yoksa bu yöntem aslında en basit çözümlerden biri olarak gösterilebilir. Fabrika ayarlarına dönerek sıfırlama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle cihazınızı tamamen kapatın. Ses azaltma tuşu, home tuşu ve güç tuşuna aynı anda basın ve telefon açılana kadar bekleyin. Eğer bu tuş kombinasyonunu doğru şekilde uyguladıysanız aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Yukarıdaki ekranda ses açma ve azaltma tuşlarını kullanarak “wipe data/factory reset” seçeneği üzerine gelin ve seçimi yapmak için güç düğmesine 1 kez basın. Takip eden ekranda yine aynı işlemi tekrarlayarak “yes” seçeneği ile sıfırlama işlemini başlatabilirsiniz.

Yukarıda yer alan tüm yöntemlere rağmen çözüm sağlanamazsa aşağıdaki yorumlar bölümünde ADB yöntemi gibi diğer yöntemleri paylaşabilir, tartışabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla…

Siteyi desteklemek ve çevrenize yardımcı olmak için lütfen aşağıdaki butonlardan dilediğinizi kullanarak içeriği paylaşın:

14 yorum

same · 2 Aralık 2019 23:55 tarihinde

arkadaslar cıhazımı bul yaptım ama ekran kilitle gelmıyor. sadece kurtarma mesajı ve telefon numarası ıstege bağlı secenekleri geliyor. nasıl ekran sıfresını sıfırlayacagım. 2 secenekte de samsung hesabı ıstıyor

Gül · 1 Aralık 2019 11:19 tarihinde

Huwaei mate 20 lite telefonum var desenini unuttum içindeki fotoğraflarım çok önemli ve hiçbir şekilde yedeklenmedi telefonculara sordum ya deseni hatırlıycaksın yada format atıcaz dedi başka hiçbir çözm yokmu fotoğraflarımı kurtararak çözüm yokmu ya yardım edin lütfen

  serkan · 2 Aralık 2019 00:21 tarihinde

  5 kilit açma denemesinden sonra “30 saniye içinde tekrar deneyin” mesajını göreceksin.

  Bunun hemen altında yer alan “Deseni Unuttum” butonuna tıkla. Daha sonra açılan sayfadan Gmail hesabını ve şifreni gir. Bilgilerin onaylandığında yeni şifreni belirleyebilirsin.

bekircan · 19 Kasım 2019 16:56 tarihinde

telefonu findmy da eski telefon olarak gözüküyor öbür taraf zaten pin i sıfırlamıyor daha farklı çözüm varmı içerisinde çook önemli bilgim olduğu için sıfırlayamıyorumda çok acill destek

  orhan · 20 Kasım 2019 23:14 tarihinde

  Yazının sonunda belirtilen ADB yöntemini araştır derim.

eda · 5 Kasım 2019 23:21 tarihinde

bu şekilde şifre kırıldığı zaman telefon da mı sıfırlanıyor

  Hasan · 20 Kasım 2019 23:12 tarihinde

  Hayır sıfırlanmıyor

Kerem · 28 Ekim 2019 11:03 tarihinde

Herşeyi yaptım fakat şifresini sıfırlayamadım. Siteye giriş yapıp telefonun yerini bile buldum fakat kilitle tuşuna bastığım zaman sadece ekrana mesaj gönderebiliyorum. Şifreyi değiştiremiyorum

  Ferhat · 28 Ekim 2019 11:18 tarihinde

  2. adımı uygula ben öyle çözdüm.

metin · 1 Eylül 2019 22:45 tarihinde

vay arkadaş çözdüm sonunda çok teşekkür ederim süpersin

Sedat · 31 Ağustos 2019 23:05 tarihinde

Günlerdir boş yere çırpınıp duruyordum sayende nihayet şifreyi kırdım çok teşekkür ederim.

tuğba · 28 Ağustos 2019 04:15 tarihinde

oppo rx neo cep telefonum var ekran deseni girmiş oğlum yedek pinde koymamış ara yüzden fabrika ayarlarına girip sıfırlamak isterken benden yine desen istiyor. ne yapmalıyım.

  Sancar · 1 Eylül 2019 22:50 tarihinde

  Adım adım anlatmış zaten. Yazılanı okuyup sırasıyla uygulaman yeterli.

rigor mortis · 22 Ağustos 2019 15:02 tarihinde

telefon kilidini unuttum yani o kadar çok uğraştım ki hard reset yapmaya bir türlü olmuyro ses açma tuşuna power tuşuna basmaktan artık parmağım çöktü :d derken bu siteyi buldum ve android device managier yöntemiyle iki tıkla tel fabrika ayarlarına döndü keşke hayatta ki her sorunu iki tıkla çözebilsek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir