Kablosuz ağ koruma oldukça önemli bir konu. Evinizde kablosuz ağ kullanmak, bilgisayarınızı evinizin hemen hemen her yerinde kullanabilirken ağınızdaki diğer bilgisayarlara bağlanma veya internete erişme olanağına sahip olma rahatlığını sağlar. Ancak, kablosuz ağınız güvenli değilse önemli riskler söz konusudur. Örneğin, bir bilgisayar korsanı:

 • Gönderdiğiniz veya aldığınız tüm verileri alıkoyabilir
 • Paylaşılan dosyalarınıza erişim sağlayabilir
 • İnternet bağlantınızı gasp ederek bant genişliğinizi veya indirme sınırınızı kullanabilir.

Kablosuz ağınızı korumaya yönelik güvenlik ipuçları

Kablosuz ağınızı ve yönlendiricinizi korumak için alabileceğiniz bazı basit önlemler şöyle sıralanabilir:

 • Varsayılan parolayı kullanmaktan kaçının 
  Bir bilgisayar korsanının üreticinin kablosuz yönlendiriciniz için belirlediği varsayılan parolayı bulması ve bu parolayı kullanarak kablosuz ağınıza erişmesi hiç de zor değildir. Bu nedenle, kablosuz yönlendiricinizin yönetici parolasını değiştirmeniz akıllıca olacaktır. Yeni parolanıza karar verirken sayılar ve harflerden oluşan karmaşık bir karakter dizisi seçmeye çalışın ve kolaylıkla tahmin edilebilecek bir parola kullanmaktan kaçının.

 • Kablosuz cihazınızın varlığını duyurmasına izin vermeyin 
  Kablosuz cihazınızın varlığını dünyaya duyurmasını engellemek için SSID (Hizmet Kümesi Tanımlayıcısı) yayınını kapatın.
  ..
 • Cihazınızın SSID adını değiştirin 
  Aynı şekilde, bir bilgisayar korsanının üreticinin cihazınıza atadığı varsayılan SSID adını bulması ve bu bilgiyi kullanarak kablosuz ağınızın yerini belirlemesi oldukça kolaydır. Cihazınızın varsayılan SSID adını değiştirin ve kolaylıkla tahmin edilebilecek bir ad kullanmaktan kaçının.
  ..
 • Verilerinizi şifreleyin 
  Bağlantı ayarlarınızda şifrelemeyi etkinleştirdiğinizden emin olun. Cihazınız WPA şifrelemesini destekliyorsa bu özelliği kullanın; desteklemiyorsa WEP şifrelemesini kullanın.
  .
 • Kötü amaçlı yazılımlara ve internet saldırılarına karşı korunun 
  Tüm bilgisayarlarınıza ve diğer cihazlarınıza mutlaka sıkı bir kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünü yükleyin. Kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümünüzü güncel tutmak için ürünün içindeki otomatik güncelleme seçeneğini işaretleyin.
  .
 • MAC Filtreleme Kullanın 
  Her bilgisayarın fiziksel bir adresi vardır ve bu adres dizisi kısaca MAC Adresi olarak tanımlanır. Modem arayüzünde bulunan MAC Filtreleme seçeneği altında internete erişim sağlamasını istediğiniz cihazların MAC adreslerini tanımlayın. Böylece tanımladığınız MAC adresleri dışındaki cihazların ağınıza erişimini engellemiş olursunuz.
Content Protection by DMCA.com

2 yorum

m.ç. · 29 Mayıs 2020 16:02 tarihinde

Sayın editör,
Çok yararlı bilgiler teşekkür ederim. Fakat bilmeyenler için; mesela ben bilmiyorum 🙂 ; “MAC Filtreleme Kullanın” “Kablosuz cihazınızın varlığını duyurmasına izin vermeyin” bunlarla ilgili görsel veya video da hazırlama şansınız var mıdır? hem ben hem bilmeyen herkes bundan eminim daha fazla yararlanacaktır. Çünkü bilmediğizden aman kurcalarsam daha kötü olur diye önemsenmiyor diye düşünüyorum 🙂

  serkan · 29 Mayıs 2020 16:38 tarihinde

  katılıyorum ama bir yandan da her modemin arayüzü farklı bu yüzden güvenlik menüsü altına bakarsan mutlaka mac filtreleme başlığını görürsün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir