USB bellek kaybolan dosyaları geri getirme durumu birçok kullanıcı için önemli bir konu. Belleğiniz dolu ama dosyalar görünmüyor diyorsanız programsız ve basit şekilde bu dosyaları kurtarabilirsiniz. Bir virüs tarafından gizlenmiş olan dosyaların Attrib komutu ile birkaç adımda görünür hale gelmesi mümkün. Hazırsanız, başlayalım:

1) USB Belleği bilgisayara takın. USB Sürücünüze aşağıdaki görselde görüldüğü üzere SHIFT tuşuna basarak SAĞ TIKLAYIN ve açılan menüde bulunan KOMUT PENCERESİNİ BURADA AÇ seçeneğine tıklayın.

2) Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıda görülen siyah ekran açılacaktır.

Öncelikle şu komutu kopyalayın: attrib /d /s -h -r -s

ardından az önce açtığınız siyah ekrana dönerek kopyaladığınız komutu yapıştırın ve enter tuşuna basın. Yanıp sönen imleç birkaç saniye sonra durduğunda işleminiz tamamlanmış, USB bellek kaybolan dosyaları geri getirme işlemi tamamlanarak dosyalarınız kurtarılmış olacaktır.

Yukarıda verdiğim komut işe yaramaz ise aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

 • attrib -h -r -s /s /d *.*
 • attrib -a -s -r -h /s /d
 • attrib -r -h -s -a *.* /s /d

 

Yukarıdaki bilgilere ilave olarak bu sorunu tekrar yaşamak istemiyorsanız flash belleğinizi koruma altına alarak gerekli güvenlik önlemini sağlayabilirsiniz. Bunun için ücretsiz olan Flash bellek koruma programı başlıklı makalemi incelemenizi tavsiye ederim.

Bununla birlikte çevrenizde de USB bellek kaybolan dosyaları geri getirme sorunu yaşayan varsa aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak çözümü iletebilirsiniz:

Content Protection by DMCA.com

6 yorum

ali · 18 Aralık 2019 10:40 tarihinde

yardımlarınız için şimdiden tşkler flaş bellekte koruma yazma devam ediyor biçimlendiremiyorum verdiğiniz komutları kopyala yapıştırdım fakat hepsin de erişim engellendi -c.windodows system32 .zipfldr.dıl çıkıyor yardımcı olabilirmisiniz tşkürler

Nazmi · 24 Eylül 2019 09:10 tarihinde

USB diske sağ tıklayınca açılan menüde komut penceresini burada aç seçeneği görünmüyor bende.

  süleyman · 24 Eylül 2019 09:14 tarihinde

  başlat menüsüne tıkladıktan sonra alttaki arama bölümüne cmd yaz enter tuşuna bas. gelen pencerede usb disk sürücü harfini yazıp iki nokta üst üste koyup enter yap devamını sitede anlatıldığı gibi uygula. örneğin g: gibi.

hakan · 1 Şubat 2019 00:00 tarihinde

Flash disk içinde kaybolan dosyaları kolay geri getirme işini bu kadar rahat yapabileceğimi bilmiyordum. Çok iyi oldu benim için teşekkürler.

  Hilal · 22 Nisan 2019 11:49 tarihinde

  Bana yardımcı olurmusunuz benim flash disk imdeki düğün videolarım kaybolup yerine başka başka dosyalar eklendi nasıl geri getşrebilirm düzeltebilirim

   Mesut · 23 Nisan 2019 00:31 tarihinde

   yazılanları aşama aşama denerseniz kaybolan dosyalar görünüyor ama dosyalar silinmişse eğer sitede silinen dosyaları geri getirme diye arayın orada yazılanları uygulayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir